Szafa czy garderoba?

W każdym domu jest jakaś szafa, ponieważ musimy gdzieś pomieścić swoją odzież czy bieliznę. Z reguły właśnie ten mebel zajmuje najważniejsze miejsce w domu, ponieważ to tam mieścimy dosłownie wszystko. Dlatego szafa ma być nie tylko pasująca do wnętrza, lecz przede wszystkim jak najbardziej pakowna. Jeśli w pokoju mieszka kilka osób, do jednej niewielkiej szafy nie zmieści się za wiele. Jeśli jednak pokój daje możliwość utworzenia garderoby, warto z takiej opcji skorzystać. Garderoba nie jest przesuwana. To pomieszczenie, w którym montujemy półki oraz drążki na wieszaki. Możemy w nim zachować także deskę do prasowania lub wiele innych elementów, które nie powinny leżeć na wierzchu, zaś do szafy się nie zmieszczą. Wybór czy lepsza jest garderoba czy szafy jest dość indywidualny, ponieważ wszystko zależy od tego, co mamy do schowania, ile osób mieszka w pokoju a przede wszystkim jak duży jest pokój. Czasami szafa do zabudowy jest lepszym rozwiązaniem niż garderoba, choć pozornie może wyglądać tak samo.

Czym się różni szafa wnękowa od garderoby?

Choć oba te elementy zajmują ściany oraz nie są przesuwane, różnią się dość mocno. Szafa będzie tylko szafą, mimo że jest duża i wmontowana w ścianę. Ona też nie nadaje się do przesuwania. Mimo to będzie tylko szafą, bez odpowiedniego oświetlenia oraz bez możliwości wejścia do niej. To jest ważna cecha garderoby. Jesteśmy w stanie do niej wejść. Układając ubrania nie siedzimy przed garderobą lecz w niej. Odpowiednie oświetlenie daje możliwość dokładnego sprawdzenia, czy wszystko jest w odpowiednim miejscu, co należy poprawić czy nawet w środku nocy, jakie ubrania wybrać. Garderoba jest pomieszczeniem a nie meblem, dlatego daje więcej możliwości. Do garderoby można wstawić o wiele więcej rzeczy, niż do szafy, przede wszystkim z powodu wygody wchodzenia oraz rozmiarów. Garderoba będzie zawsze sporo większa niż szafa, nawet do zabudowy.

Wady takich rozwiązań

Wadą garderoby jest to, że jest dość spora, więc nie wszędzie można ją zorganizować. Szafa natomiast nawet w niewielkim pokoju znajdzie swoje miejsce. Po prostu według potrzeb zrobiona będzie węższa lub szersza, w zależności od pokoju. Wadą garderoby jest to, że potrzebuje o wiele więcej miejsca niż szafa, zaś wadą szafy jest to, że zmieści o wiele mniej rzeczy a posługiwanie się nią jest mniej wygodne niż w przypadku garderoby.

Garderoba w niewielkim domu

Wiele osób decyduje się na zrobienie garderoby w niewielkim nawet mieszkaniu, jednak ma to sens tylko wtedy, gdy w takim domu mieszka tylko jedna lub dwie osoby i nie potrzebują dodatkowego pokoju. W takiej sytuacji tworzy się mniejszy pokój z garderobą umieszczoną z tyłu, dzięki czemu szafa nie będzie już potrzebna, tylko w sypialni toaletka, ewentualnie niewielka komoda.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *