Nowoczesny styl mebli

Dzisiejszy świat gna do przodu, codziennie przybywa nowych informacji, istnieje coraz więcej możliwości. Taki świat jest dobry dla ludzi szybko dostosowujących się o czystym i uporządkowanym umyśle. Brak potrzeby przywiązywania się do miejsca wytworzył nowy styl dekorowania domu. Styl nowoczesny charakteryzuje się brakiem ozdób i zbędnych dekoracji. Mieszkanie takie prezentuje się zazwyczaj prosto, przestrzennie, ale jednocześnie musi być ciekawe i z pomysłem. Nie jest to coś łatwego, dlatego dużo częściej jest wybierany styl mieszany.

Początki

Mimo że jest bardzo rozpowszechniony w dwudziestym pierwszym wieku nie jest nowym wynalazkiem. Powstał jako przeciwieństwo bogatych zdobień w ornamentyce z XIX wieku. Najważniejsza myśl przewodnia to prostota i funkcjonalność.

Cechy charakterystyczne

Obecnie ten styl można rozpoznać poprzez proste kształty, figury geometryczne, ale przede wszystkim poprzez proste linie. Kolorystycznie przedmioty są zbliżone do siebie, zazwyczaj cały dom ma tylko dwa kolory. Stonowany wygląd jest ciężko osiągnąć, ale jak się już uda, robi wrażenie. Materiałów też nie powinno być dużo. Muszą być proste, ale jednocześnie dobrej jakości. Styl ten szczególnie umiłował sobie wielkie i jasne przestrzenie. Dlatego dom taki posiada wiele okien i nie używa ciężkich zasłon. W celu stworzenia tej przejrzystości i jasności w całym domu, pomieszczenia często są łączone i praktycznie nie mają drzwi. Zasada dominująca od samych początków stworzenia tego stylu mówi, że im mniej tym lepiej. Wszelkie dodatki typu zdobiona świeczka, ramki na zdjęcia czy eleganckie zdobienia są niekorzystnie widziane. Dlatego tak wielką uwagę trzeba przyłożyć do mebli. To one muszą stanowić element dekoracyjny, skoro nie można się posłużyć innymi. Nie oznacza to jednak, że zakupić powinno się bogato zdobione antyki. One nie są przeznaczone do tego stylu. On uwielbia proste, stonowane kształty. Prosty kwadratowy stolik wykonany ze szkła, czy połyskujący w słońcu, będzie lepszym pomysłem. Im więcej prostokątów, kół i linii prostych, tym lepiej będzie się prezentować całe mieszkanie. Efekt można osiągnąć także łącząc kolor biały z jakimś innym wyraźnym jak kolorem nieba, czy jaskrawą czerwienią. Ten element stylu nowoczesnego jest stosunkowo świeży, ale zdecydowanie ułatwia zrobienie ciekawego mieszkania. Styl ten nie lubi także obrazów czy ramek na zdjęcia, co nie oznacza, że należy z nich zrezygnować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *